Okolí

Okolní krajina vybízí k výletům za každého počasí i v každou roční dobu. Výlety lze pořádat pěší, na kole, v zimě na běžkách. 
Stanice unikátní úzkorozchodné železnice Kunžak - Lomy projíždějící Českou Kanadou je od obce vzdálena 3 km, zastávka Járy Cimrmana v Kaprounu asi 6 km.
V okruhu 25 km lze najít řadu turisticky atraktivních hradů a zámků, kam lze dojet na kole nebo autem. Mezi nejznámější patří zámky v Jindřichově Hradci, v Dačicích, v Telči, na Červené Lhotě, hrady Roštejn a Landštejn.

Za zajímavost určitě stojí návštěva bizoní farmy Rožnov v přírodním parku Česká Kanada nebo zastávka ve francouzské restauraci Bistro de Papa v Horních Dubenkách či ochutnávka ovčích sýrů na biofarmě v Horních Dvorcích. 

V okolí se vyskytují zajímavé žulové balvany s kamennými miskami.

Nejvyšším bodem okolí a zároveň nejvyšším místem okresu Jindřichův Hradec je Vysoký kámen v nadmořské výšce 738 m. Říká se mu také Markův kámen, což je odvozeno z německého Markstein – hraniční kámen.

Ještě v 16. století zde vedla hranice tří diecézí: pražské, olomoucké a pasovské.

Na vrcholu Kníže je viklan Trkal.

Místní rybníky lákají ke koupání, největší jsou Komorník a Zvůle. Komorník je 3 km dlouhý rybník. Byl postaven v roce 1575 panem Zachariášem z Hradce, který získal funkci moravského zemského komořího, od čehož také získal rybník jméno.

Rybník Zvůle byl založen v roce 1571 a jmenuje se podle osady nacházející se v blízkosti rybníka.

Mezi zajímavé přírodní památky patří porosty jalovců u Kunžaku a u Valtínova, chráněné přírodní lokality u Suchdola a u Kaprouna.